معرفی وبلاگ
بسم الله الرحمن الرحیم سلام یک سری اطلاعات که مضمر ثمر برای تمامی افراد میباشد تقدیم میکنیم.
دسته
دوستان
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 59138
تعداد نوشته ها : 282
تعداد نظرات : 12
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
Rss
طراح قالب

جهان بيني توحيدي

همه آن خصايص و خصلتها كه لازمه يك جهان بيني خوب است ، در جهان‏ بيني توحيدي جمع است . تنها جهان بيني توحيدي است كه مي‏تواند همه آن‏ خصايص را داشته باشد .

جهان بيني توحيدي يعني درك اينكه جهان از يك مشيت حكيمانه پديد آمده‏ است و نظام هستي بر اساس خير و جود و رحمت و رسانيدن موجودات به‏ كمالات شايسته آنها استوار است . جهان بيني توحيدي ، يعني جهان " يك‏ قطبي " و " تك محوري " است . جهان بيني توحيدي يعني جهان ماهيت "

از اويي " ( « انا لله ») و " به سوي اويي " ( « انا اليه راجعون »)  دارد ، موجودات جهان با نظامي هماهنگ به يك " سو " و به طرف‏ يك مركز ، تكامل مي‏يابند ، آفرينش هيچ موجودي عبث و بيهوده و بدون‏ هدف نيست ، جهان با يك سلسله نظامات قطعي كه " سنن الهيه " ناميده مي‏شود اداره مي‏شود ، انسان در ميان موجودات از شرافت و كرامت مخصوص برخوردار است و وظيفه‏ و رسالتي خاص دارد ، مسؤول تكميل و تربيت خود و اصلاح جامعه خويش است‏ ، جهان مدرسه انسان است و خداوند به هر انساني بر طبق نيت و كوشش صحيح‏ و درستش پاداش مي‏دهد .

جهان بيني توحيدي با نيروي منطق و علم و استدلال حمايت مي‏شود . در هر ذره از ذرات جهان دلايلي بر وجود خداي حكيم عليم هست و هر برگ درختي‏ دفتري در معرفت پروردگار است . جهان بيني توحيدي به حيات و زندگي معني و روح و هدف مي‏دهد ، زيرا انسان را در مسيري از كمال قرار مي‏دهد كه در هيچ حد معيني متوقف نمي‏شود و هميشه رو به پيش است . جهان بيني توحيدي كشش و جاذبه دارد ، به انسان نشاط و دلگرمي مي‏بخشد ، هدفهايي متعالي و مقدس عرضه مي‏دارد و افرادي فداكار مي‏سازد .

جهان بيني توحيدي تنها جهان بيني‏اي است كه در آن تعهد و مسؤوليت‏ افراد در برابر يكديگر مفهوم و معني پيدا مي‏كند ، همچنانكه تنها جهان‏ بيني‏اي است كه آدمي را از سقوط در دره هولناك پوچي‏گرايي و هيچي ستايي‏ نجات مي‏دهد .


دسته ها : اخلاقي
X